Saç Dökülmesi Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak, saç dökülmesi çeşitli nedenlere dayanabilir ve ülkemizde ve çevre coğrafyalarda genellikle kalıtsal olarak görülür. Ne sebep olursa olsun, artık coğrafya veya stres kaynaklı faktörler kader değildir. Günümüz tıbbi teknolojileri sayesinde aşırı saç dökülmesi kolayca tedavi edilebilir, yirmili yaşlardaki saçlarınıza geri kavuşabilir ve yeniden saç uzatabilirsiniz. Saç ekimi çözümüne de çıkan saç dökülmesi nedenlerini birlikte inceleyelim.

Yılların seyrelttiği saçlarımızın ve özgüvenimizin geri dönmesini sağlayan bu tedavilerle ilgili detaylı bilgi edinmek için hazırladığımız bu rehberi sonuna kadar okumak hayatınızı değiştirebilir!

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Özellikle erkeklerde stres ve genetik nedenlerden dolayı yoğun saç dökülmesi sık görülen bir durumdur. Kelleşen bir alın, şakaklar veya kafa, görünüşümüz ve özgüvenimiz için kesinlikle yolun sonu değildir. Şimdi erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerine bir göz atalım.

Erkeklerde saç dökülmesi genetik yatkınlık, yaşlanma, kansızlık, bağışıklıkla ilgili nedenler, önceki tıbbi tedaviler ve tiroid bozuklukları gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Ayrıca, son araştırmalara göre vitamin eksikliği, uzun süreli yüksek stres, obezite ve yanlış beslenme de saç köklerinin incelmesine ve saç dökülmesine neden olabilir.

Bizim coğrafyamızda en sık görülen erkek tipi saç dökülmesi andro-genetik alopesi olarak bilinir ve erkeklerde en yaygın saç dökülmesi tipidir. Altta, saç dökülmesinin saçın ön hattından başlayarak şakak kısımlarında ilerlediği ve sonraki aşamalarda tepe kısmında seyrelme gösterdiği görülmektedir. Sağlıklı bir bireyde ense bölgesinde saç dökülmesi nadirdir.

Bu kalıtsal saç dökülmesi, dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir testosteron türüne genetik yatkınlıktan kaynaklanır.

Saç Dökülmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kalıtsal olan kadın tipi saç kaybı, nesiller boyunca bazı aile üyelerini etkilemeden ortaya çıkabilir. Yine de, bazı kadınlar ailelerinden birinin hayatının bir döneminde belli bir dereceye kadar saç incelmesi yaşayabilir. Bu hastalığı olan kişilerde saçların dökülmesi ergenlik döneminin sonlarında başlayabilir ve genellikle menopozdan sonra daha da şiddetlenir. Kadınlarda saç dökülmesi ciddi bir estetik sorundur.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin psikolojik etkileri genellikle kadınlarda erkeklere göre daha yorucu ve moral bozucu olabilir. Neyse ki, modern tıp sayesinde artık kesin çözümü olan bu tatsız durum, yaygın inanışın aksine sadece erkekler için değildir.

Bazı kadınlar geniş alından şikayet ederken, bu durum genellikle saç dökülmesinden çok saçın başladığı yerden kaynaklanır. Kadın tipi saç dökülmesinin veya geniş alından muzdarip artan sayıda insan, özellikle kadın saç ekimine ilgi göstermektedir.

Hamilelikte Saç Kaybı

Stres ve hormonel değişiklikler nedeniyle bazı hamile kadınlarda saç kaybı görülebilir. Bazı hamile kadınların yaşadığı bu sorun telogen effluvium olarak adlandırılır. Hamilelik sürecinde kadının hormon dengesi, gelişmekte olan fetüsü desteklemek için büyük ölçüde değiştiğinden, vücut ilk üç ayda stres yaşayabilir.

Ergenlik saç dökülmesine neden olabilir mi?

Erkekler yaşamları boyunca sürekli olarak testosteron ürettikleri için sürekli olarak DHT de üretirler. Bu da erkeklerin kadınlara göre saç dökülmesine daha yatkın olmalarıyla sonuçlanır.

Biliyoruz ki, hormon seviyeleri ergenlik döneminde dalgalanır ve bu durum saç gelişimini ve sağlığını etkileyebilir. Ergenlik döneminden hemen sonra saç kaybı başlayabilir ve zamanla artabilir.

Dengeli hormonlar vücudun normal işleyişini sağlarken, dengesiz hormonlar zihinsel ve bedensel sorunlara yol açabilir. Gençler sık sık strese maruz kalırsa, saç kaybı hormonal değişikliklere bağlı olarak normalden daha şiddetli olabilir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saçın dökülmesi için hangi bölüme gidilir en sık sorulan sorulardan biridir. Saç dökülmesini tespit etme ve tedavi etme konusunda uzmanlık dermatoloji alanındadır. Bu nedenle, saçların dökülmesi için bir dermatoloğa başvurmak uygun olacaktır. İyi huylu bir sağlık sorunu olarak kabul edilse de, saç kaybı ciddi strese neden olabilir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmak önerilir.

Saç Dökülmesine Hangi Vitamin Eksikliği Olabilir?

Menopoz öncesi kadınlarda demir eksikliği, saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri olabilir. Saç köklerine besin ve oksijen taşıyan hemoglobin, kısmen demir tarafından üretilir. Yeterli miktarda demir yoksa saçlar uzamaz, bu da saçların giderek incelmesine neden olabilir. Sık adet gören kadınlarda da demir eksikliği anemisi görülebilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek diğer vitamin eksiklikleri arasında düşük D vitamini, çinko, Omega 3 ve Omega 6, B3 vitamini, selenyum ve folik asit bulunabilir.

Günde Kaç Tel Saç Kaybı Normaldir?

Amerikan Dermatoloji Derneği’nin raporuna göre, günde 50 ila 100 tel saç kaybı normal kabul edilir. Vücut her gün önemli ölçüde daha fazla saç döktüğünde, kişide aşırı saç dökülmesinin olduğu anlamına gelebilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Genellikle mevsimsel alerjiler olarak bilinen mevsimsel dökülme, sıcaklık değişiklikleri saç derisini ve saç köklerini stres altına sokarak saç tellerinin dökülmesine neden olduğunda ortaya çıkar.

Bilimsel araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, bazı raporlar özellikle mevsim geçişlerinde normalden %50 daha fazla saç kaybı yaşanabileceğini göstermektedir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Bazı saç kaybı tipleri için etkili tedaviler mevcuttur. Saç dökülmesini en azından durduran tedaviler, dökülen saçınızı yerine getirmese de daha fazla kayıp yaşamamanıza yardımcı olabilir. Saç dökülmesini tedavi etmek için beslenme, saç dökülmesi ilaçları, PRP saç tedavisi ve saç ekimi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Araştırmalara göre, biotin, demir, B12 ve D vitaminleri gibi beslenme ve vitamin eksiklikleri saç dökülmesiyle ilişkilendirilebilir. Yetersiz beslenme sonucunda saç kaybı yaşıyorsanız, belirli vitamin ve mineralleri içeren dengeli bir beslenme rutini saç büyümesini teşvik edebilir. Beslenme genellikle saç dökülmesinin ana nedeni olmasa da, sağlıklı bir vücuda sahip olmanız saçınızın güçlü olmasına yardımcı olabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Saç Ekimi

Saç ekimi, kalıcı bir çözüm olarak kabul edilen ve yaşam kalitesini artıran bir işlemdir. Bu işlem, mevcut sağlıklı saç köklerinin alınarak seyrelen bölgelere nakledilmesini içerir. Saç ekimi sonuçları uzun süreli ve kalıcıdır.

Son HaberlerTüm yazılar

Picture by David Monje

Saç Ekiminde Kanal Açılması Nedir? Neden Önemlidir?

Daha Fazlası
Picture by David Monje

Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Daha Fazlası
Picture by David Monje

Saç Ekimi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Daha Fazlası
Elegance Clinic Çevrimiçi